(ANKARA) - Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira, yarın Türkiye'ye geliyor. Vieria'nın Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşmesinde ikili ilişkiler, Filistin-İsrail ve Ukrayna'daki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel ve küresel gelişmeler ele alınacak.

Brezilya Dışişleri Bakanı Vieira, yarın Türkiye'yi ziyaret edecek. Vieria ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Fidan ile bir araya gelecek. Türkiye-Brezilya ilişkilerinin ele alınacağı görüşmede, başta Filistin-İsrail ve Ukrayna'daki gelişmeler olmak üzere bölgesel ve küresel gelişmeler ele alınacak.

Ticaret hacminde hedef 10 milyar dolar

 Esenler Otogarı'nda seferlerde gecikme ve bilet fiyatları isyanı: "3 bin lira emekli ikramiyesi sadece yol parası... Ne yiyip ne içeceğim?" Esenler Otogarı'nda seferlerde gecikme ve bilet fiyatları isyanı: "3 bin lira emekli ikramiyesi sadece yol parası... Ne yiyip ne içeceğim?"

Türkiye'nin Latin Amerika bölgesindeki en büyük ticaret ortağı olan Brezilya ile Türkiye'nin 2023 yılı sonu itibarıyla ticaret hacmini arttırmak ve ikili ticaret dengesini sağlamak Ankara'nın öncelikleri arasında. Yaklaşık 5 milyar dolar olan ticaret hacminin 10 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor.

Görüşmede, ticaret hacminin yakın gelecekte dengeli bir yapıya kavuşturularak artması için atılabilecek adımların değerlendirmesi bekleniyor. Görüşme kapsamında, Türkiye ve Güney Ortak Pazarı (MERCOSUR) arasında Serbest Ticaret Anlaşması müzakere sürecinin tekrar başlatılmasında Brezilya'nın desteği talep edilecek. Birleşmiş Milletler ve G-20 gibi platformlarda atılabilecek adımların değerlendirileceği görüşmede; yatırımlar, kültür, turizm ve kalkınma gibi alanlarda işbirliğinin ilerletilmesi için yapılacak ortak çalışmalar da ele alınacak.

Kaynak: anka