(EDİRNE)- CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, "Bu kararı bir kere daha düşünmeye ve revize etmeye davet ediyorum bakanlarımızı ve Cumhurbaşkanımızı. Eğer bu karar revize edilmezse bundan sonra gelecek yıllarda 'buğdayımız neden yok, çiftçimiz neden ekmiyor, tarım politikalarında neden hiçbir şekilde başarılı olamıyoruz' diye sormayın" dedi.

Yazgan, hububat fiyatlarına gösterdi. Yazgan, buğday tarlasından yaptığı açıklamada, buğday alım fiyatının az olduğunu söyledi. Üretimin devam etmesi için fiyatın revize edilmesi gerektiğini belirten Yazgan, alım fiyatın en az 15 lira olmasını istedi. Yazgan, şunları söyledi:

DEM Parti'den kayyum protestosu... Hatimoğulları: "Halk kayyum isteseydi o kayyumu atayanın partisini tercih ederdi" DEM Parti'den kayyum protestosu... Hatimoğulları: "Halk kayyum isteseydi o kayyumu atayanın partisini tercih ederdi"

"TMO, buğday alım fiyatlarını açıkladı. 9 bin 250 lira en kaliteli buğdaya, bin 750 lira destekle beraber 11 bin lira. Bu bin 750 desteği 7-8 ay sonra alacağımızı varsayıyoruz. Geçen sene açıklamış olduğu fiyatın üzerine sadece yüzde 12 koydu. Sormak istiyorum; TÜİK’in bile oynanmış verileriyle yüzde 75 enflasyon olan ülkede üreticinin halini bu kadar görmezden gelmek niye? Anlamıyoruz. Biz maliyet hesabı yapıyoruz. 12- 12,5 maliyet hesabı var. Alım fiyatı en az 15 lira olmalı ki insanlar evine ekmek götürsün. Hadi evine ekmek götürmesini önemsemiyorsunuz, burada üretilen buğdayın gelecekte de üretilmesi için bu insanlar ekmeye devam etsinler, sürekliliği sağlasınlar. Sanki boşa konuşuyoruz. Sanki karşımızda vatandaşını sevmeyen, onların yok olmasını isteyen bir zihniyet var. 'İhracatı da serbest bıraktık' diyorlar. Yani diyorlar ki, 'biz zaten bu malı alamayız, bağlantınız varsa yurtdışına satın'. Bu memleketin üretici, gariban, yoksul ama vatanını seven çiftçileri yurtdışına ihracat yapacak bağlantıları nereden bulacak? Tüccarın kucağına atacaksınız çiftçimizi. Bu kararı bir kere daha düşünmeye ve revize etmeye davet ediyorum Bakanlarımızı ve Cumhurbaşkanımızı. Eğer bu karar revize edilmezse bundan sonra gelecek yıllarda 'buğdayımız neden yok, çiftçimiz neden ekmiyor, tarım politikalarında neden hiçbir şekilde başarılı olamıyoruz' diye sormayın. Bu işin tek adresi CHP'dir. CHP'nin iktidarındaki politikalara vatandaşımızın ve memleketimizin ne kadar ihtiyaç duyduğu açık, seçik ortada."

Kaynak: anka