TANER ÖZAY

(KONYA)- Konya'da Ziraat Odaları açıklanan hububat fiyatına tepki gösterdi. Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, "Ülkemizde girdi maliyetleri artarken resmi enflasyonun yüzde 75 olduğu TÜİK’e göre resmi girdi maliyetleri yüzde 60 olduğu açıklanırken yapılan yüzde 12'lik zam kabul edilemez. Bu, hububat üreticisinin sonu olur. Bu açıklanan fiyat çiftçinin sonu demektir" dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanan buğday ve arpa fiyatlarını üreticiler düşük bularak tepki gösterdi. Konya'da Kulu, Cihanbeyli, Altınekin, Karatay, Meram, Selçuklu, Çumra, Tuzlukçu, Akşehir, Karapınar, Kadıhanı ve Ilgın Ziraat Odası başkanları ortak basın açıklaması düzenledi. Karatay Ziraat Odası Başkanlığı’nda bir araya gelen Ziraat Odaları, bu fiyatın çiftçiliği bitireceğini ve gelecek yıl ekim için bütçe ayıramayacaklarını belirtti. 

"Bu açıklanan fiyat çiftçinin sonu demektir"

Rıfat Kavuneker tarafından yapılan ortak basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Malum Türkiye de hasat başladı. Dört gözle beklediğimiz buğday ve arpanın alım fiyatları TMO tarafından açıklandı ve açıklandığı an itibari ile Ziraat Odası Başkanlarımızın telefonları susmadı. Bu açıklanan hububat alım fiyatları üzerine basın açıklamasını yapma gereği gördük. Bu yapılan fiyat uygulaması yanlıştır. Bu açıklanan fiyat çiftçinin sonu demektir. Çiftçi bu fiyatla bir yıl geçinecek ve bir yıl boyunca tekrar tarlasına masraf edecek ve geçmiş yıldaki borçlarını ödeyecek aynı zamanda yeni yatırım yapacaktır. Bu mümkün değil. Onun için hükümetimiz bir an önce bu fiyat politikasını yeniden gözden geçirilmesi ve fiyat artışı veya desteklerin arttırılması noktasında acilen düzenleme yapılmalıdır. Eğer açıklanan fiyatlar revize edilmezse bu çiftçi borcunu ödeyemez ve tekrar ekim yapamaz. Ülkemizde girdi maliyetleri artarken resmi enflasyonun yüzde 75 olduğu TÜİK’e göre, resmi girdi maliyetleri yüzde 60 olduğu açıklanırken yapılan yüzde 12'lik zam kabul edilemez.

"Güncelleme yapılmasını bekliyoruz"

Bu hububat üreticisinin sonu olur. TZOB ve odalarımızın buğday maliyetinin 10.87 TL olarak açıklarken hükümetimizin geçen yıl açıkladığı buğday fiyatı 8 bin 250 TL iken bu yıl açıklanan 9 bin 250 TL ekmeklik buğday fiyatı kabul edilemez. Bütün bunların yanında bazı STK temsilcilerinin piyasadan ve üretim maliyetlerinden bir habermiş gibi fiyatlardan memnuniyet bildirmesi anlaşılır gibi değildir ve kabul edilemez. Üreticiler olarak hükümetimizden fiyat politikasının gözden geçirilip güncellenmesini bekliyoruz. TMO'nun da 45 günlük ödemelerinin en az yüzde 25'inin peşin olarak verilmesini bekliyoruz."

Kaynak: anka