Küçük Esnafa Hibeler Cuma Günü Hesaplara Yatacak Küçük Esnafa Hibeler Cuma Günü Hesaplara Yatacak

Hatay/Samandağ’da Emek ve Demokrasi Güçleri temsilcileri Gezi Direnişinin 11. yıldönümünde Abdullah Cömert Alanında basın açıklaması yaptı.
Basın açıklaması; DEM Parti, Devrim Hareketi, Eğitim Sen, Kaldıraç, Ekoloji Platformu, Mor Dayanışma Kadın Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, SADE, SMF, SYKP, TİP, TÖP ve Yeniden İnşa imzasıyla gerçekleştirildi.
Gezi Direnişinde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan basın açıklamasını Cansel Aslan okudu. 
Aslan’ın okuduğu açıklamada ”11 yıl önce bugünlerde Suriye’de paylaşım savaşının körüklendiği, yasaklamaların arttığı, yağma ve rant için yaşam alanlarımızın, doğamızın hızla şirketlere peşkeş çekilmek istendiği karanlık bir saltanata karşı milyonlar, isyankâr tarihiyle Türkiye halklarının şanına yakışır bir isyanı başlattı. Gezi Parkını yok edip Taksimi yağmaya açmayı hedefleyen proje için ağaçların kesilmeye başlanması bardağı taşıran son damla oldu. Tüm Türkiye'de milyonlar hem yasaklara, baskılara ve savaşa karşı hem de parklarına, ağaçlarına, doğasına, suyuna sahip çıkmak için alanlara çıktı. Gezi direnişinin bu kadar yayılmasının ve etkili olmasının nedeni; iktidarın kadınlar gençler öğrenciler, işçiler, emekçiler, farklı ulus ve inançtan halklarımızın üzerindeki baskı, şiddet ve bölgede yürütülen savaş politikasıdır. Gezi bütün bunlara karşı bir başkaldırı ve isyan dalgasıdır. 
Gezi'de açığa çıkan isyan ve direniş ruhu muktedirleri elbette korkutacak ve bu ruhu yok etmek isteyeceklerdi. Ama başaramadılar! Gezi ruhu hala yaşıyor.
- 1 Mayıs Taksim yasağına karşı sokakta büyüyen direnişte yaşıyor.
- Eğitimin ve sağlığın piyasalaşıp, yozlaşmasına karşı verilen mücadelede yaşıyor 
- işçilerin, emekçilerin ve emeklilerin yoksullaştırılmasına açlığa mahkum edilmelerine karşı verdikleri mücadele yaşıyor!
-Tüm yasaklamalara rağmen sokakları dolduran kadınların direnişinde yaşıyor. 
- Gezi direnişinin ruhu; Kobani kumpas davasında hukuksuz ve siyasi kararlarınız özgürlük ve demokrasi mücadelemizden bir milim geri adım atmayız diyen kumpas davası tutsaklarının iradesinde yaşıyor!
- Gezi de iktidarın zulmüne karşı yüreği ile direnen milyonların sesi olan Antakya’nın seçilmiş millet vekili Can Atalay ve Gezi davası tutsaklarının haklılığında yaşıyor!
- Bu ruh Berkin'in, Ali İsmail'in, Ethem'in, Ahmet'in, Medeni'nin, Mehmet'in, Abdullah'ın, Hasan Ferit'in direniş mirasında yaşıyor.
- Gezi direnişi, depremde bizleri enkaz altında ölüme terk edenlere karşı, yaşama tutunmak için kurduğumuz ve bugün yeni yaşamı kurma iradesiyle büyüttüğümüz dayanışmalarda yaşıyor!
-  Gezi ruhu Depremin 1. Yıl dönümünde Samandağ’da ve Antakya’da katliamın hesabını sormak için sokaklara inen binlerce depremzedenin ‘’Unutmayacağız! Affetmeyeceğiz! Helalleşmeyeceğiz!’’ Sloganlarında yaşıyor.
- Gezi ruhu bugün yağma ve rant için Samandağ’da ve Antakya’da rezerv alan edilmesine karşı sokaklara çıkan halkın öfkesinde yaşıyor. 
- Bu ruh, katliamcı siyonist İsrail'in Filistin'de, Refah'ta yapmaya çalıştığı soykırıma karşı derhâl İsrail ile tüm ilişkiler kesilsin, Filistin ve tüm Ortadoğu halklarına karşı işlenen savaş ve soykırım politikaları son bulsun diyen halkların eylemlerinde yaşıyor. 
Her seferinde halk iradesine yenilen iktidar yine en iyi bildiği yol olan irade gaspına başvurdu. 
Bu kayyımcı anlayışı reddediyoruz. Halkımız bu kayyımcı anlayışı tanımadığını 31 Mart'ta demokratik yollarla gösterdi. Hakkari belediyesine kayyım atandı.
Bu yapılan, Hakkari halkının iradesini gasptır. Bu irade gaspına izin vermeyelim. Van'da olduğu gibi, tüm demokrasi güçleri ile birlikte bu gaspçı, kayyımcı anlayışa dur diyelim! Durduralım!
Şimdi buradan bir kez daha sesleniyoruz ilmek ilmek örülen bu mücadele dayanışma ve direniş ruhu asla sönmeyecek! Gezi direnişi dün değil yarındır, geçmiş değil gelecektir. Eşitlik, özgürlük adalet ve sosyalizm için sönmeyen bir meşaledir. 
Zor zamanlarda bize yönümüzü gösteren bir pusuladır. Çünkü özgürlük sokaktadır. 
Yaşasın Gezi Direnişimiz!   Yine Geleceğiz!” ifadeleri yer aldı.
Basın açıklamasının ardından DEM Parti Hatay İl Eş Başkanı Naim Özbek Hakkari’de Belediyeye kayyum atanması ile ilgili söz alarak konuşma yaptı. 
DEM Parti Hatay İl Eş Özbek, “Bu yapılanlar halkın iradesinin hırsızlığıdır. İktidar tarafından halkın iradesi gasp edilmeye çalışılıyor. Gezi Direnişinin yıldönümünde Hakkari’ de yapılan bu gasp tesadüf değildir. Bilinmelidir ki direnen halklar mutlaka kazanacaktır. Biz baş eğmeyeceğiz, halkın iradesinin arkasında duracağız ve mutlaka kazanacağız.” dedi.
Foto-Haber: Neslihan Sağaltıcı
 

Editör: Nezahat Fırıncıoğulları