(ANKARA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşçıer, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ı Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 112'nci Uluslararası Çalışma Konferansı’ndaki sözleri nedeniyle eleştirdi. Taşcıer, “Türkiye'yi üçüncü dünya ülkeleriyle aynı klasmana düşüren Sayın Bakanı emekçinin gerçekleriyle yüzleşmeye çağırıyoruz" dedi.

CHP Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Taşcıer, Cenevre’de Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 112'nci Uluslararası Çalışma Konferansı’nda yaptığı konuşma kullandığı ifadeler nedeniyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ı eleştirdi. Taşcıer yaptığı açıklamada Türkiye’nin söz konusu toplantıda çalışma yaşamının en kötü olduğu ülkeleri gösteren kara listede, Kamboçya ve Uganda gibi üçüncü dünya ülkeleriyle birlikte yer aldığına dikkat çekti.

Taşcıer açıklamasında şunları söyledi:

İçişleri Bakanı Yerlikaya: "15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün çift yönlü olarak trafiğe kapatılmasına sebep olan  R. C. Ç. adlı şahsın 1,5 yıldır bipolar tedavisi gördüğü tespit edilmiştir" İçişleri Bakanı Yerlikaya: "15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün çift yönlü olarak trafiğe kapatılmasına sebep olan R. C. Ç. adlı şahsın 1,5 yıldır bipolar tedavisi gördüğü tespit edilmiştir"

“Ülkemizdeki keyfiyet, liyakatsizlik, haksız işten çıkarmalar, budanan sendikal haklar, içi boşaltılan toplu iş görüşmeleri ve demokratik rejimi rafa kaldıran KHK rejimi dünyanın gündemindeyken, Çalışma Bakanı'nın ayrı bir dünyada olduğunu görüyoruz. Meğerse emek hayatının karşılaştığı sorunların çözümü için sosyal diyalog geliştirilmiş. Her şey güllük gülistanlıkmış. Örneğin, çocuk işçiliğiyle başarılı mücadele takdir edilmiş. Yani, AKP iktidarları döneminde ölen 907 çocuk işçi hiç doğmamış. Ne mutlu bize ki, ülkemizde genç işsiz sayımız düşmüş. Anlaşılan o ki, eğitim ve istihdam dışı genç oranında Avrupa'da ilk sırada yer alan ülkemizde her beş gençten biri keyif için işsiz geziyormuş. Mesela çalışma çağındaki her üç kadından biri istihdamda yer almıyor. Ama olsun, kadın istihdamı artmış. 10 bin lira alan emekliler hallerinden mutluymuş. Kemer sıkması beklenen, tasarruf etmesi istenen emekçiler de gelecekten umutluymuş.

Sayın Bakanı dinlerken ister istemez aklıma Turist Ömer Uzayda filmi geliyor. Çünkü sorumluluk makamında olan bir insan kendi ülkesinin gerçeklerine ancak bu kadar uzak ve bu kadar yabancı olabilir. Türkiye'yi üçüncü dünya ülkeleriyle aynı klasmana düşüren Bayın Bakanı ülkedeki milyonlarca emekliyi, ücretliyi ve memuru sefalet koşullarında yaşamaya mahkum eden bu çarpık düzenle, yani emekçinin gerçekleriyle yüzleşmeye çağırıyoruz."

Kaynak: anka