CHP Hatay İçin “Tam Kanunsuzluk Hali Var” Dedi,  YSK Reddetti CHP Hatay İçin “Tam Kanunsuzluk Hali Var” Dedi, YSK Reddetti

Hollanda Ekibi Modüler Mahalle Yapımı İçin Hatay’da 
Büyük yıkımlara sebep olan 6 Şubat depremlerinin ardından Hatay’da her türlü afete dayanıklı 450 konut ve 84 iş yerinden oluşan modüler mahalle inşa etmek üzere çalışmalar yürüten HBB ve Hollanda Konsorsiyum heyeti Hatay’da bir araya geldi. 
Hatay Planlama Merkezinde yapılan toplantıda HBB heyetine Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Nihat Tazearslan başkanlık etti.
İki gün süren toplantılara, Hollanda’nın Türkiye Büyükelçiliği Ticari Ataşeliği, Hollanda İşverenler Birliği (NL WORKS), Amsterdam Belediyesi Yetkilileri, Kuiper Compagnons, De Meeuw ve DMT gibi alanında uzman inşaat şirketlerinin temsilcileri katıldı. 
Konutlarla ilgili master plan, projenin teknik, işlevsel, hukuki yönleri ve finans ve tasarım konuları üzerinde yoğun şekilde çalışmalar yapılan toplantılar sonrası heyet, HBB Başkanı Lütfü Savaş’ı ziyaret ederek alınan kararlarla ilgili bilgiler verdi.
SAVAŞ: AMACIMIZ DEZAVANTAJLI GRUPTAKİ KİRACILARI EV SAHİBİ YAPMAK
Başkan Savaş, projenin Hataylılar için büyük önem taşıdığını belirterek, aylardır çalışmalar yürüten Hollandalı yetkililere ve Hatay Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teşekkür etti. 
HBB Başkanı Savaş, Hatay Merkezde yapacakları konutların öncelikle dezavantajlı birey ve ailelere tahsis edileceğini söyledi. 
SAVAŞ: UYGUN TAKSİT VE ÖDEME KOŞULLARIYLA UZUN VADEDE İNSANLARIMIZI EV SAHİBİ YAPACAĞIZ 
Savaş,  “Anayasamıza göre devletin evi olan insanlarımıza bir ev verme mecburiyeti var. Hükümet, devletin imkânlarıyla zaten hak sahiplerine ev yapmak zorunda. Ama kiracılar için böyle bir mecburiyeti yok. Şu anda en fazla, kiracılar ve yeni evlenecek gençler konut sıkıntısı yaşıyor. Bizim amacımız onlara ulaşmak ve dezavantajlı grupları ev sahibi yapmak. Uygun taksit ve ödeme koşullarıyla uzun vadede insanlarımızı ev sahibi yapacağız. Proje kapsamında önümüzdeki ay içinde de temel atmak istiyoruz.” dedi.  
Depreme dayanıklı, sürdürülebilir bir kompleks mahalle ile Hataylıların yaralarını sarmaya katkı sağlamayı hedeflediklerini anlatan Savaş, Hollanda ile uzun zamandır projeye çalıştıklarını kısa zamanda mahallenin temelini atacaklarını bildirdi. 
EYSSEN: PROJENİN HAYATA GEÇİRİLMESİ İÇİN ÇOK ÇALIŞIYORUZ
Heyet adına konuşan proje ortaklarından NL Works Başkanı Frank Eyssen, “Çok donanımlı bir çalışma ekibi kurduk. Projenin zor noktalarının çözümü için çalışmalara devam ediyoruz. Projenin sağlıklı ilerlemesi için birlikte olmamız çok iyi. Bizim için en önemlisi bu projeyi komple bitirmek. Bu projenin tamamlanmasını ve Hatay’a yararlı olmasını diliyoruz, bunun için de çok fazla zaman harcıyoruz. Projeyi yürütenler olarak çok açık ve net bir şekilde sorumlulukları yerine getiriyor ve projeyi şeffaf şekilde yürütüyoruz.” dedi.
FRANK EYSSEN: PROJENİN HATAYLILAR’A YARARLI OLMASINI DİLİYORUZ. BU İLK ETAP OLACAK
Türkiye’de ilk defa bir belediyede tarafından hayata geçirilecek olan bu büyük projenin 11 Mart 2024 tarihinde master planın tanıtımı yapılacak. 
Deprem Yönetmeliği’ne uygun bir şekilde yapılacak olan konutların inşasında akıllı malzemelerin yanı sıra doğa ve teknolojiden de üst düzeyde faydalanılacak.
Birinci etapta 450 konut, 84 ticari alan ve 250 araçlık otoparkı bulunan mahallenin tasarım ve inşası dünyaca ünlü Kuiper Compagnons, De Meeuw ve DMT gibi alanında uzman şirketler tarafından üstleniliyor.
Foto-Haber: Nezahat Fırıncıoğulları
 

Editör: Nezahat Fırıncıoğulları