“Rezerve Karşı Samandağ’ı Savunuyoruz” “Rezerve Karşı Samandağ’ı Savunuyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, proje okullarına yapılan öğretmen atamalarıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
CHP Hatay Milletvekili Hatay Nermin Yıldırım Kara, Millî Eğitim Bakanlığı’nın geçen hafta paylaştığı atama kılavuzu ve takvimi üzerine öğretmenlerden ve sendikalardan gelen tepkileri değerlendirerek atama sürecinin ciddi sorunlar barındırdığına dikkat çekti.
Hatay Millektvekili Yıldırım- Kara açıklamasında, proje okullarının asıl amacının ulusal veya uluslararası projeler yürütmek olduğunu hatırlattı ancak bugün geldiğimiz noktada bu okulların niteliksizleştiğini vurgulayarak “Öğretmen yurttaşlarımızdan gelen şikayetler gösteriyor ki büyük vaatlerle açılmış olan proje okulları, iktidarın kendi yandaş öğretmenlerini, herhangi bir değerlendirmeye tabi tutmadan ataması ile kadrolaşmanın önemli bir aracı haline gelmiştir.
İlgili yönetmelikte proje okulları, ‘yurt içinde ve yurt dışında yerli veya yabancı kurum ve kuruluşlarla veya başka ülkelerle işbirliği anlaşmaları çerçevesinde kurulan ve ulusal veya uluslararası proje yürüten okul ve kurumlar ile belirli eğitim reformu ve programları uygulayan okulların ‘proje okulu’ olarak belirlenmesi’ şeklinde tanımlanmış ve amacı açıklanmıştı. Dahası, halihazırda nitelikli olan birçok okulumuz da proje okul statüsüne geçirilmişti.
Bugün geldiğimiz noktada proje okulları, hem sayılarının oldukça artması hem de kadroların liyakatsiz bir biçimde, usul ve esaslara uyulmaksızın, doldurulmasıyla kurulma amaçlarını sağlayamamış ve niteliksizleştirilmiştir. Bu okulların sayısı 2 bini aşmış bulunmakta fakat içeriklerine, başarılarına, üretimlerine dair ne gibi sonuçlar alınıyor? Eğitimin kalitesi ve teknik altyapı yeterince sağlanabiliyor mu, uluslararası projelerde üretim yapmalarını sağlayacak yeterli bütçe alabiliyorlar mı? Biliyoruz ki, yetersiz kapasite ve bütçelere rağmen sürekli yapılan kontenjan artışları, adrese teslim hazırlanmış akademik ilanlar ve üstten atanan kadrolar, eğitimin her aşamasında uzun yıllardır uygulanan ve eğitimin kalitesini düşüren iktidarın politikalarının bir sonucudur.” dedi.
“ PROJE OKULLARINDA ATAMALAR HANGİ KRİTERLERE GÖRE YAPILIYOR ?”
Öğretmen atamalarında belirlenen şartların bir kriter sayılabilecek nitelikte olmadığına ve öğretmenlerin, sendikaların taleplerinin dinlenmesi gerektiğine dikkat çeken Milletvekili Nermin Yıldırım Kara açıklamasının devamında “Öğretmenler, atamaların iktidara yakın bir sendikanın içinden adeta bir ‘atama havuzu’ oluşturularak yapıldığını ve herhangi bir ‘referansı’ olmayan öğretmenlerin koşulları sağlasa dahi atanmadığını ifade etmektedirler. Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz hafta bir atama kılavuzu yayınlamış, başvurmak için istenen şartlar arasında 4 yıllık kadrolu öğretmen olma şartı dışında kayda değer bir şey göremiyorsunuz. O zaman bu atamalar tam olarak hangi kriterlere göre yapılıyor?  
Öğretmenlerimizden yapılacak bir sınav ile birlikte oluşturulacak bir puan tablosu neticesinde atamalar yapılsın şeklinde talepler geliyor, kendi adil sistemlerini kendileri oluşturmaya çalışıp bakanlığa bu taleple gidiyorlar. Fakat MEB bu süreçte herhangi bir sendikayla veyahut öğretmen grubuyla görüşüp talepleri dinlemek ve ortak bir atama planı çıkarma konusunda oldukça gönülsüz. Gelinen noktada, nitelikli eğitim sunan okullarımız “proje okulu” statüsüne getirilmiş, ardından iktidarın yönettiği atama süreçleriyle içleri boşaltımış; birçok öğrenci ve öğretmen mağdur olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu adaletsiz yürüyen sürece dair ilgili kadrolar hakkında kamuoyunu şeffaf bir şekilde bilgilendirmesi ve daha liyakatli ve usulleri belli bir atama yönetmeliği planlaması gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.
                Foto-Haber: Neslihan Sağaltıcı
 

Editör: Nezahat Fırıncıoğulları