Psikolog Nurseli Çapar’dan:“Doğum Sıramız Kişiliğimizi Etkiler Mi?” Psikolog Nurseli Çapar’dan:“Doğum Sıramız Kişiliğimizi Etkiler Mi?”

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Hatay’ın Samandağ ilçesinde ziyaretler gerçekleştirdi.                      
Şahin, beraberindeki RTÜK Üyesi Deniz Güçer ile Samandağ ilçesinde, Birleşik Uluslararası Sağlık ve Eğitim Gönüllüleri Dernekleri Federasyonu (BUSADER) tarafından yapılan BUSADER İlkokulu'nu ziyaret etti.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin ve Üst Kurulu Üyesi Deniz Güçer liderliğindeki heyet, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Hatay-Samandağ Karaçay Birleşik Uluslararası Sağlık ve Eğitim Gönüllüleri Dernekleri Federasyonu (BUSADER) tarafından yapılan BUSADER İlkokulu’nu ziyaret etti. Üzerinden bir yıl geçen 6 Şubat Deprem Felaketi’nin ardından Hatay’da yaşanan yaraları sarmaya çalışan bu buluşma, umut ve neşe aşılayan anlamlı bir etkinliğe dönüştü. Başkan Şahin, depremzede çocuklarla bir araya gelerek onların neşelerini ve hüzünlerini paylaştı. Çocuklarla yapılan samimi sohbetler sırasında Şahin, RTÜK olarak çocukların korunması ve desteklenmesinin en hassas nokta olduğunu vurguladı. Şahin, “Sizler bizim için çok değerlisiniz. RTÜK olarak, çocuklar bizim kırmızı çizgimizdir. Çocukların, kadınların ve dezavantajlı bireylerin ihtiyaçlarını her zaman öncelikli tutuyoruz. Sizlerin neşesi ve mutluluğu, bizim için en büyük motivasyon kaynağıdır. Sizlerin neşesi ve mutluluğu, umut dolu olması toplumun geleceği için büyük önem taşır” şeklinde konuştu. Buluşmada medya okuryazarlığı konusunda da bilgilendirici bir konuşma yapan Şahin, “Medya, hayatımızın önemli bir parçası. Doğru bilgiye ulaşmak için medya okuryazarlığı çok önemlidir. Sizler de medyayı doğru kullanmayı öğrenerek daha bilinçli bireyler olabilirsiniz” ifadelerini kullandı.
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Hatay’ın deprem sonrası yaralarını sarabilmek adına kararlı bir mücadele vermeye devam edeceklerini belirtti. Şahin, medya denetim ve düzenlemesinde öncü kurum olan RTÜK’ün, deprem felaketi sonrasında medya ve yayıncılık alanlarında depremzedelerin ihtiyaçlarını tespit etmek için sahada aktif olarak var olduklarını vurguladı. Bu çalışmaların, depremin etkilerini unutmamak ve unutturmamak adına önemli olduğunu söyledi. Başkan Şahin, “RTÜK olarak gözümüz kulağımız deprem bölgelerinde. Buradaki ihtiyaçları tespit ederek, destek olmaya devam edeceğiz. Kıymetli çocuklarımız, geleceğimizi emanet ettiğimiz şu anda heyecanını birlikte yaşadığımız bu güzel okulu bize sağlayan, bize bu okulu açan yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum. Ben 1999 depremini yaşadım. Daha farklı şartlarda depremi atlattık. Allah’a çok şükür ailemizden kimseyi kaybetmedik. Her zaman söylüyorum bu okulu sadece okul olarak görmeyin. Bu okul devlet ve milletin el ele neler yapılabileceğini, STK’ların ve Sivil Toplum Örgütlerinin neler yapabileceğini gösteren aslında en önemli göstergelerden bir tanesidir” dedi.
Asrın felaketinin hemen ardından deprem bölgesine gelerek okul için çalışmalara başladıklarını söyleyen BUSADER Federasyonu Başkanı Zerrin Özgüle, depremzede vatandaşlarla aynı acıları yaşadıklarını ifade etti. 
Şahin, böylesine anlamlı bir günde gerçekleşen bu buluşmadan büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek buluşma sonunda çocuklara çeşitli hediyeler verdi.
Foto-Haber: Nezahat Fırıncıoğulları
 

Editör: Nezahat Fırıncıoğulları