MUSTAFA USTA 

(SİNOP) - Sinoplu esnaf Hasan Üçüncüoğlu, “Biz de, diyoruz ki madem işçi bayramı, ben işçiyim ve benim hakkım olduğunu düşünüyorum. Bundan dolayı da dükkanı kapatıp tatil yapmayı planlıyoruz. Bizim buradaki çıkış noktamız sadece özellik hissedilmek. Bizim de bir hakkımız olduğunu görmek istiyoruz” dedi.

Sinop küçük sanayi sitesinde hizmet veren oto lastik işletmesi sahibi Hasan Üçüncüoğlu, 1 Mayıs İşçi Bayramı olması sebebiyle işletmesine “1 Mayıs İşçi Bayramı ise asıl tatil bizim hakkımız. 1 Mayıs’ta kapalıyız” yazılı pankart astı. 

Sinoplu esnaf Hasan Üçüncüoğlu, şöyle konuştu:

''Esnaf olmak çok zor. Esnafın düğünü olmaz, cenazesi olmaz, izini olmaz. Esnafın tek tatili, dini bayramlarda 1’inci ve 2’nci günü haricinde tatili Pazar günüdür. Bunun dışında çalışmak zorundayız. Cenaze olunca bile yasını tutmadan dükkanı açmak zorundasın. Bu manada biz, madem işçi bayramıysa bizim bayramımız olsun dedik. Dolayısıyla, farkındalık oluşturmak içinde pankart astık. Bizim hizmetimiz biraz da dönemsel ve mevsimsel. Lastik değişim dönemleri var. Yazlık ve kışlık dönemler. O dönemler biz çok yoğun oluruz. Bunu şu şekilde örneklendirebilirim. Bugün gidip de, ekonomiyi sorgulamak için arefe günü berbere giderseniz işler tıklım tıklımdır. Genelleyecek olursak stabil, vasat durumda yürütüyoruz işlerimizi. İnsanlarım alım güçleri artarsa, en azından kendi içinde, ailesi içinde bir kazanım ve yatırımlar yapabilir. Bir çok şey hayat pahalılığından dolayı alınmıyor ve yapılmıyor.

Bende keyifle memurlar gibi tatil yapmak isterim. Ama tabi bu olmuyor. Biz de, diyoruz ki madem işçi bayramı, ben işçiyim ve benim hakkım olduğunu düşünüyorum. Bundan dolayı da dükkanı kapatıp tatil yapmayı planlıyoruz. Bizim buradaki çıkış noktamız sadece özellik hissedilmek. Bizim de bir hakkımız olduğunu görmek istiyoruz. Buradan hiçbir ideolojik mana çıkarılması doğru olmaz. Sonuç itibariyle devlet 1 Mayıs’ı resmi tatil ilan ettiyse bize de bu manada bir hak tanınsın isteriz. En azından önemli ve özel olduğumuzu hissetmek istiyoruz.''

Kaynak: anka