Bağımsız Aday Cemali, Kuşalanı Ve Mızraklı’da Halkla Buluştu Bağımsız Aday Cemali, Kuşalanı Ve Mızraklı’da Halkla Buluştu

Samandağlı Op. Dr. Yılmaz Şahutoğlu’nun, 6 Şubat depreminde hayatını kaybeden eşi ve ikiz çocuklarının adını taşıyacak olan Zeynep, Deniz, Cavide Şahutoğlu Ortaokulu’nun temeli törenle atıldı.
İskenderun’da yapılacak Zeynep, Deniz, Cavide Şahutoğlu Ortaokulu temel atma töreni duygulu anlara sahne oldu.
İskenderun Pirireis Mahallesi’nde düzenlenen temel atma törenine İskenderun’daki Koordinatör Kaymakamlar Ceyhun Denli ve Miyase Demirkoparan, Hatay Milletvekilleri Abdülkadir Özel ve Nermin Yıldırım Kara, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Haytaz, İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yusuf Yıldırım,  siyasi parti, sivil toplum kuruluş ve iş dünyası temsilcileri ile Şahutoğlu’nun yakınları katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, depremde hayatını kaybedenler için Kuran-ı Kerim okundu ve dua edildi.
“BU OKUL ZEYNEP VE DENİZ GİBİ BAŞARILI ÇOCUKLAR YETİŞTİRSİN”
Depremde kaybettiği eşi ve çocuklarını yad eden Şahutoğlu, konuşmasında “Ancak benim canlarım çok akıllı ve eğitime o kadar derece düşkünlerdi ki çok idealist bir annenin çocuklarıydı. Cavide’m olağanüstü idealist bir insandı, çok iyi bir öğretmendi. Ve bizler inanıyoruz ki; bu toplumun ayakta durabilmesi önderimizin hedef gösterdiği çağdaş muhasır seviyesine ulaşabilmesinin yegane yolu ahlaklı ve eğitimli nesiller yetiştirmekten geçer. Cumhuriyetin kurucusu büyük önderimiz Mustafa Kemal, ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ diyerek gelecekteki nesillerin ilimin rehberi ve ışığı eğitimin yönlenmiş, bu konuda öğretmenlerimize tavsiyede bulunmuştur. Böyle bir eseri de ‘Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmek’ üzere yapıyoruz. Ve, Zeynep ve Deniz gibi başarılı çocuklar yetiştirsinler umuduyla onların adlarını anmak ve ebediyete yaşatmak için böyle bir eseri temeline sizlerin teşvikleriyle atıyoruz. Denizin ve Zeynep’im hem eğitimde, hem sporda çok iyilerdi. Çok güzel yelkencilerdi, ikisi de bu deprem felaketini yaşamamış olsalardı Türkiye Yelken Federasyonu’nun davetlisi olarak milli sporcu olacaklardı, milli takıma davet edilmişlerdi. Ben huzurlarınızda onların eğitiminde emeği geçen tüm öğretmenlerine sonsuz şükranlarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi.
Piri Reis Mahallesinde bulunan Eda Apartmanın enkazında kaybettiği öğretmen eşi Cavide ile 11 yaşlarındaki ikiz çocukları Zeynep ve Deniz Şahutoğlu adını General Şükrü Kanatlı İlkokulu’nun bulunduğu alanda inşa edilecek okulla ölümsüzleştirecek olan Dr. Şahutoğlu’nun, törende çocuklarının da üyesi olduğu İskenderun Yelken İhtisas ve Su Sporları Kulübü sporcularına sarılarak onlara duyduğu özlemi bastırmasının yanısıra, tarifsiz acısını bir nebze de olsa hafifletmeye çalışması dikkatlerden kaçmadı.
Düzenlenen törenin ardından 12 derslikli Zeynep Deniz Cavide Şahutoğlu Ortaokulu’nun temeline ilk harç için butona basıldı.
Foto-Haber: Neslihan Sağaltıcı
 

Editör: Nezahat Fırıncıoğulları