“Devletin En Çok Hassas Olması Gereken Yer Deprem Bölgesidir” “Devletin En Çok Hassas Olması Gereken Yer Deprem Bölgesidir”

İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesi, Reyhanlı Katliamının 11. Yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.                              
İHD Hatay Şubesi Irkçılığa ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. 
“Etnik, kültürel ve mezhepsel zenginliği kapitalist modernite tarafından halkların birbirini boğazlamasına neden olacak şekilde kullanılması en çirkin bir politikadır. Hakların sahip olduğu bütün bu zenginlikler eşit demokratik ve özgür bir yaşamın gerekçesi olmalıdır. Tüm kimlikler ve inançlar özgür ve demokratik olduğu kadar gerçek bir barış huzur ve kardeşliğin tesis edileceği açıktır.
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde gelişen olayda onlarca insanın yaşamını yetirmesi ve yüzlercesinin yaralanması hiçbir biçimde bölge haklarının kardeşlik, demokrasi ve özgürlük mücadelesine katkı yapmayacaktır. Hangi dinden, inançtan ve topluluktan olursa olsun, var olan tüm sorunların şiddet ve savaş dışı, demokratik mücadele ve siyasi yöntemlerle çözülmesi en doğru ve olması gerekendir. İnanıyoruz ki, halkların tarihten gelme kardeşliği ve ortak mücadelesi barış demokrasi ve özgürlük arayışı önünde engel olan her türlü zorlukları aşacak ve bertaraf edecektir.
Yüzyıllardır bir arada kardeşçe yaşayan farklı kimlik, inanç ve mezhepten halkları karşı karşıya getirme politikalarının somut bir uygulaması olarak gerçekleştirilen, 11 Mayıs 2013'te 53 canı yitirdiğimiz Reyhanlı patlaması doğrudan doğruya sivillere yönelik gerçekleştirilen saldırı insanlığa karşı işlenen suçtur. Bu suçu işleyen ve işleyenleri ve bu suça yardımcı olanları tekrar kınıyor ve lanetliyoruz ! İnsanlık tarihine geçen bu kara leke onların utancı olarak kalacak. Kaybettiğimiz canları rahmetle anıyoruz. 
Yaşasın Barış, Yaşasın Halkların Kardeşliği!”
Foto:Haber merkezi-Haber: Nezahat Fırıncıoğulları

Editör: Nezahat Fırıncıoğulları