(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); data-ad-layout-key="-7z+eo+1+2" data-ad-client="ca-pub-2070932093492746" data-ad-slot="8338062933">

banner62

banner55

banner40

banner49

banner53

banner56

banner58

banner61

banner60

banner57

banner33

banner44

banner15

Memur Ve Emekliler Ücret Zammını Protesto Etti

Hatay KESK Şubeler Platformu ve Tüm Emekli-Sen Hatay Şubesi tarafından Antakya Köprü Başında basın açıklaması gerçekleştirildi.

Yerel 09.01.2023, 15:13 Yazıişleri
103
Memur Ve Emekliler Ücret Zammını Protesto Etti

Hatay KESK Şubeler Platformu ve Tüm Emekli-Sen Hatay Şubesi tarafından Antakya Köprü Başında basın açıklaması gerçekleştirildi.
Kitlesel katılımın olduğu basın açıklamasında memur ve emekliler hükümetin verdiği zammı pankartlar ve sloganlarla protesto etti.
KESK Şubeler Platformu adına Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Özgür Tıraş, emekliler adına Tüm Emekli Sen Hatay Şube Başkanı Meryem Kılıç bierr konuşma yaptı.
Açıklamaya Samandağ Tüm Emekli-Sen temsilciliği yönetimi katılım gösterdi.
“NE TÜİK’ İN SAHTE ENFLASYON RAKAMI, NE DE İKTİDARIN SADAKA ZAMMI, İNSANCA YAŞAMAYA YETECEK BİR ÜCRET İSTİYORUZ!”
Basın açıklamasında ilk olarak Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Özgür Tıraş konuştu.  Tıraş, konuşmasında "Enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK’e göre enflasyon; aylık yüzde 1.18, altı aylık yüzde 15.4, yıllık yüzde 64.27 olmuştur. Yine TÜİK verilerine göre gıdada resmi enflasyon yıllık yüzde 77.87’ye, kira-konut enflasyonu ise yüzde 79.83’e ulaşmıştır.
Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGrup) verilerine göre ise enflasyon aylık yüzde 5.18, yıllık yüzde 137.55 artmıştır.
Yaşanan gerçek hayata pahalılığının TÜİK tarafından açıklanan resmi rakamlar ile adeta bir kara delik gibi yutulmasına maalesef alıştık. Ancak açıklanan resmi enflasyon rakamları hepimize bir kez daha “Bu kadar da olmaz. İnsanın aklı ile bu kadar da dalga geçilmez” dedirtmiştir.
Buna rağmen Cumhurbaşkanı yandaş konfederasyonun "Sözleşmeliye Kadro Şöleni" programında kameraların karşısına geçmiş, büyük bir müjde veriyormuşçasına, kamu emekçilerinin ve emeklilerin 2023 Ocak maaşlarının yüzde 25 daha sonra da yüzde 5 olmak üzere toplam yüzde 30 artırılacağını açıklamıştır. 
Her şeyden önce bugün TÜİK tarafından açıklanan rakamlar iktidarın yıllardır sürdürdüğü yaşanan gerçek enflasyonu perdeleme, enflasyonu düşük göstererek milyonlarca çalışanın maaşını, ücretini düşük gösterme politikasının ürünüdür. 
Dolayısıyla iktidarın “enflasyonu düşürdük” açıklamalarının, Cumhurbaşkanı’nın sahte TÜİK rakamlarının üzerine birkaç puan koymaktan ibaret “müjdesinin” hiçbir karşılığı yoktur. 
Çünkü ne yazık ki tüm halk TÜİK rakamlarının yalan, yoksulluğun gerçek olduğunu onlarca acı tecrübe ile öğrenmiştir. 
Yıllardır emeği ile geçim mücadelesi verenler başta olmak üzere halkın %99’u olarak TÜİK’in her verisinin sahte olduğunu biliyoruz. Gittikçe artan hayat pahalılığını iliklerimize kadar yaşamaya devam ediyoruz.  
Ülkeyi yönetenler bugüne kadar onlarca Ali Cengiz oyunu ile yaşadığımız gerçek enflasyonu gizlemeyi başardılar. Ama geldiğimiz noktada yıllardır sahnelenen bu oyunların sonuçlarını gizlemek artık mümkün değildir. 
• Bugün öyle bir noktaya geldik ki ülkedeki her beş kişiden biri açlık sınırı altında bir gelirle yaşamaya çalışmaktadır. 
• Asgari ücretin açıklandığı 22 Aralık tarihinden bugüne geçen sadece 15günde A’dan Z’ye her şeye en az %25 zam yapılmıştır. 
• Vergi, harç ve cezalara yüzde 123’lük Yeniden Değerleme Oranında zam yapılmıştır. Elektrikten doğalgaza, gıda ürünlerinden geçen yıla göre en az iki kat artan kiralara kadar uzanan zam kasırgası hız kesmeden sürmektedir.  
• 20 yıl önce en düşük emekli maaşı asgari ücretin üzerinde iken bugün her dört emekliden üçü 3 bin 500 TL gibi asgari ücretin yarısına bile ulaşmayan sefalet aylığı ile yaşam mücadelesi vermektedir.    
• Geriye kalan çalışanlar için ise Türkiye Asgari Ücretliler Ülkesine dönüştürülmüştür. Her iki çalışandan biri asgari ücretlidir. Bu kadar geniş bir kesime reva görülen asgari ücret ise son artışa rağmen daha ceplere bile girmeden açlık sınırı altında kalmıştır.
• 6,5 milyon kamu emekçisi ve emekli yandaş konfederasyonların ve iktidarın sahte enflasyon rakamlarını bir kuruş aşmayan TİS mutabakatlarının bedelini yıllardır ödemeye devam etmektedir. 
• Geldiğimiz noktada devlet dairelerine bile “bu işyerinde asgari ücret uygulanmaktadır” tabelaları asılmasına ramak kalmıştır.   
Saçma sapan resmi enflasyon rakamlarına göre yapılan maaş-ücret artışları ile her gün daha fazla yoksullaştırmaktan bıktık. 
 Bu sahte TÜİK rakamlarının üzerine eklenen birkaç puanın “refah payı” olarak yutturulmak istenmesinden artık bıktık. 
Kamu emekçilerinin ve emeklilerinin yıllardır biriken kaybının çok daha fazla olduğunu sadece biz değil, tüm kamu emekçileri, tüm emekliler bilmektedir.   
• 20 yıl önce asgari ücretin 2 katını geçen en düşük kamu emekçisi maaşı bugün geldiğimiz noktada asgari ücretin altına inmiştir. 
• Asgari ücretin 3 katını aşan ortalama kamu emekçisi maaşı ise bugün asgari ücretin sadece 500 TL üzerindedir. 
• Sadece bir yıl önce yoksulluk sınırının yaklaşık yarısına denk gelen en düşük kamu emekçisi maaşı bugün yoksulluk sınırının üçte birine kadar inmiştir. 
•    Son bir yıldaki yüzde yüz artışa rağmen asgari ücret hem yaşanan gerçek enflasyonun hem de açlık sınırının altına inmiştir.  
Bunun için öncelikle yaşanan kayıpların bir nebze de olsa azaltılması için kamu emekçilerinin ve tüm emeklilerin maaşlarına en az asgari ücret artış oranı kadar zam yapılmalıdır. 
Öte yandan tüm kamu emekçileri ve emekliler bu artışın yaşanan hayat pahalılığının sürdüğü koşullarda kısa sürede eriyeceğini bugüne kadar defalarca tecrübe etmiştir. 
Her zaman altını çizdiğimiz üzere enflasyona göre maaş zammı “sıfır” zam demektir. Sahte rakamlardan ibaret TÜİK verilerine göre maaş zammı ise reel gelirimizin erimesi, yoksulluğumuzun artması demektir. 
Kalıcı olan ise insanca yaşamaya yetecek bir ücret mücadelesidir. Bunun da yolu en düşük kamu emekçisinin gelirinin maaşında ve eş yardımı, çocuk yardımı, kira yardımı, ulaşım yardımı gibi sosyal ödemelerde yapılacak artışlarla yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmasından geçmektedir. 
KESK olarak, iktidarlardan icazet beklemek yerine her zaman olduğu gibi insanca yaşamaya yetecek ücret için “HAK VERİLMEZ, MÜCADELE İLE ALINIR” şiarı ile tüm yurtta alanlarda olacağız. 
Tüm kamu emekçilerini ve emeklileri bugünün acil talebi olan,en az asgari ücret artışı talebine olduğu kadar,en temel talebimiz olan insanca yaşamaya yetecek yoksulluk sınırı üzerinde ücret talebine sahip çıkmak için omuz omuza vermeye çağırıyoruz." dedi
KILIÇ: BİZLER İNSAN ONURUNA YAKIŞIR ÜCRET İSTİYORUZ
Ardından söz alan Kılıç “Bugün AKP iktidarının ve tek adam diktatörlüğünün biz emekliler ve çalışanlar ile alay eder gibi yapmış olduğu yüzdelik zamlara karşı sefalet zammını kabul etmediğimizi haykırmak için toplandık. Bizler Hatay emeklileri olarak %30’ luk zammı kabul etmiyor ve diyoruz ki AKP zammı al başına çal. Çarşıya, pazara, marketlere gidemiyoruz. İnsanca yaşayamıyoruz. Kira, doğalgaz, elektrik, gıda giderleri belimizi bükmüş durumdadır.
Ancak biz emeklilerin, çalışanların, işçi ve emekçilerin bu tablodan kurtulmamız için yüzdelik zamlara değil, kendi iktidarımıza ihtiyacımız vardır.
Bizler biliyoruz ki egemenler kaşıkla verip kepçeyle geri alacaktır. 
Bu nedenle güçlü bir şekilde örgütlenmemiz gerekmektedir. Emeklilerin örgütleri de kapatılmakta ve emekliler yok sayılmaktadır. Oysa 13 milyon emekli ve eklenen 2 milyon EYT’ li ciddi bir güçtür. Bu nedenle bizler örgütlü bir şekilde hesap sorabiliriz. Bunu hep birlikte başaracağız. 
Emekli maaşlarına 2022 yılı enflasyon farkı ve refah payı olarak açıklanan zam ne yazık ki beklentilerimizi karşılamadı.
En düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyinde olmasını ve emeklilere seyyanen zam yapılmasını talep ettik. Talebimiz iktidar tarafından duyulmadı. Sefalete terk edildik. Bizler insan onuruna yakışır ücret istiyoruz. 
14 milyon emeklinin 5 milyonu açlık sınırının altında maaş almaktadır. Elbette bunun hesabını sandıkta soracağız. Ülkenin hazinesinden faizcilere, tefecilere, her ay on milyonlarca para aktaran iktidar, çalışanlarımızın ve emeklilerin haklarını gasp etmekte tüm toplumu yoksulluğa mahkum etmektedir. 
Gün birlik olma günüdür. Emekliler olarak yıllarca emek verdiğimiz emeğimizin karşılığını istiyoruz. Haklarımızı alıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. Taleplerimizi yineliyoruz. 
-En düşük emekli maaşı asgari ücretin üzerinde, en az 9000 TL olmalıdır.
-Sağlık kesintileri kaldırılmalıdır.
-Bütün emeklilere intibak yasası çıkarılmalıdır.
-Yılda 4 kez olmak üzere en az asgari ücret düzeyinde ikramiye verilmelidir.
-Emekli Sendikaları yok sayılmamalı, maaşlar belirlenirken masada olmalıdır.
Çağrımız bütün emeklileredir. Birleşirsek başarırız, birleşirsek kazanırız. Eşit, özgür, demokratik ve barış içerisinde yaşayacağımız bir Türkiye için mücadelemiz sürecek.” ifadelerine yer verdi.
Foto-Haber:Neslihan Sağaltıcı
 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Ocak 2023
İmsak 06:11
Güneş 07:33
Öğle 12:53
İkindi 15:40
Akşam 18:04
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 19 45
2. Fenerbahçe 19 41
3. Beşiktaş 19 38
4. Başakşehir 19 37
5. Trabzonspor 19 35
6. Adana Demirspor 19 34
7. Konyaspor 19 27
8. Kayserispor 19 26
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Ankaragücü 19 22
12. Giresunspor 19 21
13. Gaziantep FK 19 19
14. Kasımpaşa 19 19
15. Antalyaspor 18 18
16. Sivasspor 19 18
17. Hatayspor 18 17
18. İstanbulspor 19 15
19. Ümraniye 19 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 20 41
2. Samsunspor 20 38
3. Keçiörengücü 20 36
4. Bodrumspor 20 35
5. Pendikspor 20 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Boluspor 20 33
9. Sakaryaspor 20 31
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 19 28
12. Adanaspor 20 22
13. Tuzlaspor 20 19
14. Altay 20 18
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 20 16
17. Ö.K Yeni Malatya 20 13
18. Denizlispor 20 12
19. Gençlerbirliği 20 10
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 17 44
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 18 31
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 17 28
7. Osasuna 18 28
8. Athletic Bilbao 18 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 18 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 18 21
13. Valencia 17 20
14. Espanyol 19 20
15. Sevilla 18 18
16. Getafe 18 17
17. Celta Vigo 18 17
18. Real Valladolid 18 17
19. Cadiz 18 16
20. Elche 18 6